Pamuğun Daha İyi Bir Gelecek İçin Evrilmesinin Hikayesi

Pamuğun Daha İyi Bir Gelecek İçin Evrilmesinin Hikayesi

Günümüz tekstil endüstrisinde kullanılan ham maddeler, dünyamızı ciddi anlamda kirletmesine sebep olmakta, besin zincirini ve  ekosistemimizi bozmakta, insanlar dahil bir çok canlıya zarar vermektedir. Bu yok oluşa dur demek için toplumun her bireyinin sürdürülebilir çözümler üretmesi zorunlu hale gelmiştir.

Bu sebeple 2012 yılında başlamış olduğumuz araştırmalar neticesinde geliştirilmiş olduğumuz doğal özellikler sayesinde günümüzün ‘’Süper Pamuğu’’nu geliştirmiş olmaktan gurur duyuyoruz.

2017’de Türkiye’nin en inovatif Kobi’si ödülü ve 2018 yılında Türkiye’nin en prestijli çevre ödülünü ve yine 2018’de İstanbul Altın Değerler ödülünü hak eden bu buluş, gezegenimizin geleceği için çok büyük bir değer olduğunu ispatlamıştır.

Peki nedir bu sürekli bahsettiğimiz EOC?

EOC (evoulation of cotton) – PAMUĞUN EVRİMİ,
pamuğun daha iyi bir gelecek için evrilmesinin hikayesidir”

EOC ürünleri, yenilikçi  teknoloji özelliği sayesinde kokuyu engeller, cildinizi korur,maksimum  emicilik sağlar, 3 kat daha az çamaşır yıkanmasını sağlar. ANTİ-BAKTERİYEL ve ANTİ-VİRAL testlidir.

Çevreci EOC’yi renklendirirken tamamen organik proses uygulamaktayız. EOC’de sadece organik boyar maddeler kullanılmaktadır.

EOC özelliğini kullandığımız ürünlerin daha detayları için hep birlikte inceleyelim.

EOC

Özellikle günümüz şartlarında pandemi nedeniyle maske kullanmak hepimiz için bir zorunluluk haline geldi. Bu sebeple maskenin hayatımıza girmesiyle birlikte bazı deri hastalıklarının, cilt sorunlarının da görülme sıklığı arttı. Biz de Evteks ailesi olarak nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz diye düşündük ve EOC özellikli anti-bakteriyel ve anti-viral maskeler geliştirdik.

Bu maskeleri geliştirirken en değerli olan yeni neslimiz çocuklarımızı da unutmadık. Miniklere hitap eden renkli ve sevimli figürleri ile maske takmayı onlar için keyifli hale getirecek maskelerimiz toplu alanlarda güvenle kullanılabilir. Çocuklarınızı dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korumanın yanı sıra alerjik etmenlerin etkisini azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

Maskelere bağlı yüzde ya da maskenin lastiğine bağlı kulak arkasında kızarıklık ve kaşıntı olması durumunda ise “kontakt dermatit” denen alerjik durumlar da görülebilir. EOC maskeleri hem ergonomik hem estetik tasarımı ile rahat kullanılabiliyorken konforlu yumuşak dokulu lastiği ile kulağı acıtmayan ve ağrıtmayan özelliğe sahiptir. Birçok defa yıkanabilme özelliğine rağmen yüksek kaliteli üretimi sayesinde deforme olmaz. EOC teknolojisi sayesinde tamamen doğal mineraller içerir toksik ve ağır metal içeren (gümüş gibi) kanserojen maddeler içermez.

Hijyeni maksimum tutmak amacıyla maskenizi takmadan önce, ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile temizlemek su ve sabuna ulaşmanız mümkün olmadığı durumlarda, %70 alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanmak gerekiyor.

Gerek iş hayatı olsun gerek okul hayatı sebebiyle kullanım yoğunluğuna göre uzun süreli maske kullanımından dolayı uzmanlar tarafından gün içinde 2-3 saat aralıklar ile maske değiştirmemiz öneriliyor. Maskeyi elinize virüs bulaşmadan çıkarmak özel dikkat gerektiriyor. Bu sebeple maskenizi, ellerinizle ön yüzeyine dokunmadan, kulak arkasında kalan lastik kısmından tutarak çıkarmalısınız.

Maske kullanımı için en önemli etken de temizliğini düzenli yapmaktan geçiyor. EOC maskeyi, gün içinde birçok kez elde ya da makinada yıkayabilirsiniz. Yıkama aşamasında sirke veya sabun kullanabilirsiniz. EOC teknolojisi sayesinde özelliğini daima korur.

Maskenizi oda sıcaklığında askıda, ütü ile (teli bozmadan), çamaşır kurutucusu ile tam olarak kurutun. Şekil hafızalı telin zarar görmemesi için, santrifüjlü kurutma ya da çamaşır makinasına hijyenik bir muhafaza olan çamaşır yıkama topu içinde yıkayınız.