Dünya’da olan sorunlara, geliştirilmesi gereken alanlara katkı sağlamak için bizler Ar-Ge ve inovasyona önem vermekteyiz. Yaptığımız çalışmalarla insanlara yarar sağlayan, doğamızı koruyabilecek şekilde üretimin gerçekleşebilmesini sağlayacak ürünler geliştirerek insan ve çevre odaklı çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

DECUBITEX, dekübitus ülseri önlemek ve rahatlatmak için tasarlanmış ödüllü, 4 yılda geliştirilen, yüksek teknolojili, tıbbi bir teknik tekstil ürünüdür. Aynı zamanda aşırı terleme rahatsızlığı olanların kullanabileceği üst sınıf koruyucu dirsek, topuk, boxer ve minderden oluşan bir tekstil ürünüdür.
Bir alt tekstil katmanından (aralayıcı) ve yepyeni bir yüksek teknoloji elyafında tasarlanmış esnek bir üst kumaş katmanından oluşur. Bu kombinasyon daha iyi hava sirkülasyonu sağlar. Oluşan nem (ter vb.) derhal emilir ve deriden çıkarılır.
Decubitex’in Avantajları
• Dekübitus ülseri önlenmesi
• Bası yaralarının yayılmasının kısıtlanması
• Pamuktan 2 kat daha fazla nem emilimi
• Yüksek nefes alabilirliği sayesinde hızla teri uzaklaştırır
• Hızlı kurur
• %100 pamuklu koruyucu ürünlere göre iki kat daha fazla ısı emilimi
• %100 pamuklu tabakalara göre %30 daha yüksek su buharı geçirgenliği
• Esnek üst kumaş, dolayısıyla daha az sürtünme
• Kolay kullanım
• Evde veya sağlık kuruluşlarında kullanılabilir
• Yıkanma ve kolay bakım

EOC Teknolojisi Nedir?

EOC (Evolution of Cotton), 8 yıllık bir çalışmada bor katkılı nanokompozit malzemenin %100 pamuklu kumaşa uygulanması işlemi ile oluşturulan bir teknolojidir. İnsan sağlığı üzerine bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi birçok olumlu etkisi olmasının yanı sıra, Radon Gazı Absorbsiyonu ve benzeri birçok oluşabilecek olumsuz etkiyi de önlemektedir. EOC doğal mineral ve alglerden oluşan nanokompozit bileşenler, D vitamini, kalsiyum, çinko ve magnezyum içermektedir. Bunlar bağışıklık sistemine olumlu katkı sağlar. Aynı zamanda güneş ışığı ile birlikte kendi kendini biyolojik olarak temizleme özelliği vardır. Yapılan testlerde hiçbir zararlı maddeye, ağır metale rastlanmayan EOC de sadece organik boyar maddeler kullanılır. Bu teknoloji ile üretilen kumaş aynı zamanda doktorada tez konusu olmuştur ve sadece Evteks Tekstil firmasında uygulanan özgün ve eşsiz bir teknolojidir. %100 Türk malı olan EOC, birçok ödüle de sahiptir. EOC teknolojisi ile elde edilen kumaşın özellikleri aşağıda yer almaktadır ve bu özelliklerin hepsi kalıcıdır.

Özellikleri Nelerdir?

  1. Kötü Kokuyu Önleme: Bakterilerin neden olduğu, terleme sonrası oluşan kötü kokulara, ortam neminden dolayı oluşan küflere karşı etkilidir. Ayrıca anti-alerjiktir.
  2. UPF 50+ Ultraviole Koruma: Güneşten gelen zararlı ışınları %99’ a yakın kalkanlama özelliğine sahip olduğu görülmüştür.
  3. Elektromanyetik Kalkanlama: Elektromanyetik dalgalara karşı koruma sağlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, elektromanyetik dalgalar baş ağrısı, uyku bozukluğu gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir.
  4. Radon Gazı Absorbsiyonu: Bizi radon gazından korur. Dünya Sağlık Örgütüne göre Radon gazı, sigaradan sonra akciğer kanserine neden olan ikinci etkendir.
  5. Geç Tutuşurluk: Yapılan testlerde geç tutuştuğu görülmüştür. Geç tutuşurluk kamusal alanlardan evlerimize kadar hayatımızın tüm alanlarında büyük öneme sahiptir.
  6. Artırılmış Mukavemet: Tekstil ürünlerinde standart olarak kabul edilen mukavemet ölçüsünün bu teknoloji ile 3 katından fazla mukavemete çıktığı görülmüştür. Böylece tasarrufa da imkân sağlar.
  7. Üstün Su Emicilik- Hidrofilite: Pamuklu ürünlerde standart olarak kabul edilen 5-10 sn arasındaki su emilimi, çalışmada 1 sn’nin altına inmiş, sıvı yayılımın yüksek olmasına bağlı olarak da hızlı kuruma özelliği kazanmıştır.
  8. Non-Formaldehit: Formaldehit kullanılmamıştır. Tekstil ürünlerine bazı özellikler kazandırılmak amacıyla formaldehit uygulanır. Bu madde alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermekle birlikte aynı zamanda da kanserojendir.

Sonucunda eşsiz kumaşlarımızla sağlıklı, konforlu, yıkamaya dayanıklı ve rahatlıkla satın alabileceğiniz ürünler oluşturduk.

eoc

Akademik Kadro ve Danışma Kurulu

Arge ekibimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz çevreye ve insana yararlı olacak inovatif ürünler geliştirebilme konusunda çalışmaktayız. Bu çalışmalar sonucu EOC ve Decubitex olarak iki markamız oluşmuştur. Yeni ürünler için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmalar Akademisyen bir ekip tarafından yapılmaktadır.
Kadro:
Prof. Dr. Yüksel İkiz,
Prof. Dr.Necip Atar,
Prof. Dr. Ayla Gürsoy,
Doç. Dr Şöhret Aktepe Dal,
Dr. İsa Dal