Görme Engelliler İçin Kokulu Tekstil Ürünleri

Görme Engelliler İçin Kokulu Tekstil Ürünleri

527be0a2992df108484f1cc7Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, görme engelliler için kokulu bornoz ve kabartma yazılı tişört ürettiklerini söyledi.

Dal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görme engellilerin giyeceği tekstil ürünlerini algılayabilmeleri için çalışma yaptıklarını, bu kapsamda kokulu bornoz ve kabartmalı tişört ürettiklerini kaydetti.

Üretilen ürünler sayesinde görme engellilerin renkleri hissedebileceğini ifade eden Dal, şu bilgileri verdi:

“Kokulu bornoz ve Braille alfabesi kullanarak ürettiğimiz kabartmalı tişörtler, görme engellilerin ürün tercihin kolaylaştıracak. Bornozda bulunan mikro kapsüller dokunulduğunda patlayacak ve ürünün ne renk olduğu anlaşılacak.

Mesela çilek kokusu yayıldığında ürünün kırmızı ya da pembe olduğunu, elma kokusu yayıldığında yeşil renk olduğu anlaşılacak. Ayrıca Braille alfabesini kullanarak kabartmalı tişörtler de ürettik. Görme engelli birisi bu tişörtlerin rengini kabartmalardan anlayacak.

Bu, dünyada bir ilktir. Ürettiğimiz ürünleri iki hafta sonra İsviçre’de birçok görme engelli dernek başkanının katılacağı toplantı ile tanıtacağız.”

Görme engelliler için özel olarak hazırlanan bornoz ve tişörtleri üreten Evteks Tekstil Yüksek Mühendisi Senem Pak ise 50 yıkamaya kadar dayanıklı olan ürünlerin görme engellilere renk tercihinde yardımcı olacağını ifade etti. Pak, “Görme engelliler hem koklayarak hem de dokunarak ürünün rengini anlayabilecekler” dedi.